+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com polish english
Zaznacz stronę
Menu

mobilna szkola

Kształcenie na odległość / mobilny nauczyciel / mobilny uczeń

Tematyka związana z mobilnym kształceniem, szkoleniem na odległość, organizacją szkoleń przez Internet nasiliła się wraz z rozwojem technologicznym. Różnorodność dostępnych narzędzi wymusiła dostosowanie oferty edukacyjnej do możliwości kształcenia w ruchu – bez względu na czas i miejsce. Ze względu na szerokie zastosowanie urządzeń typu smartfon czy tablet, oferta wielu szkół i instytucji edukacyjnych rozszerza się w taki sposób, by zniwelować różnice w korzystaniu ze środowiska technologicznego w procesie edukacji i w domu.

  • Bezpieczny i zarządzany Tablet / Smartfon

Podstawowym elementem jest możliwość kontrolowania do czego jest wykorzystywane urządzenie mobilne, stworzenie narzędzia do nauki a nie do niekontrolowanego przeglądania  Internetu. W tym celu możemy stworzyć urządzenia o określonych cechach, w których to funkcje niechciane zostaną zablokowane. Systemem, który taką operację umożliwia jest rozwiązanie Cisco Meraki lub AirWatch. Dzięki czemu szkoła/uczelnia może stworzyć narzędzia w pełni objęte zasadami użytkowania zgodnymi z oczekiwaniami danej instytucji.

  • Wymiana i współdzielenie dokumentów

Wykorzystywanie w szkolnictwie urządzeń mobilnych daje również możliwość uzyskania stałego dostępu do materiałów szkoleniowych, przeglądania materiałów dydaktycznych np. prezentacji oraz filmów szkoleniowych. Ponadto pozostaje się w stałym kontakcie z grupą zajęciową oraz trenerem czy osobą prowadzącą zajęcia. Innowacyjne przestrzenie dyskowe pozwalają m. in. na bieżąco śledzić zmiany i automatycznie informują o nowo dodanych materiałach. Przykładem tego typu rozwiązań jest platforma do bezpiecznej wymiany plików – OneDrive firmy Microsoft . Dzięki  temu organizatorzy oraz osoby prowadzące zajęcia mają możliwość umieszczania materiałów szkoleniowych, skryptów z wykładów oraz wielu innych materiałów dedykowanych dla konkretnej grupy. Materiały układa się w katalogi, do których wgląd mają jedynie wybrane osoby, np. uczestnicy danego szkolenia. Platforma przeciwdziała usuwaniu dokumentów. Za pomocą konsoli administracyjnej użytkownicy mogą przywracać usunięte pliki, a dzięki możliwości nadawania uprawnień można w dostosowany do indywidualnych potrzeb sposób określić restrykcje, które pozwalają np. edytować dokumenty, ale nie dają możliwości ich ściągnięcia dla określonej grupy osób. Dodatkowym atutem OneDrive jest historia odwiedzin, osoby umieszczające materiały otrzymują raporty, dzięki nim mają możliwość monitorowania np. kto przeglądał zamieszczone dokumenty i ściągnął je na swój dysk. To intuicyjna w obsłudze platforma, dzięki której można dzielić się dużą ilością materiałów bez konieczności wysyłania ich w załącznikach poczty elektronicznej. OneDrive przechowuje materiały edukacyjne i szkoleniowe. Zapewnia do nich dostęp z każdego urządzenia mobilnego. Umożliwia ich grupowanie, a co najważniejsze daje możliwość pracy nad umieszczonymi plikami i pozwala ich przesyłanie oraz udostępnianie nieograniczonej ilości osób z jednego miejsca. Dzięki rozwiązaniu nie trzeba już przewozić ze sobą dokumentów, ani pamiętać o ich zgrywaniu na przenośne nośniki i kserowaniu. Dzięki temu przyśpieszamy proces edukacyjny.

  • Konferencje i szkolenia online

Nowoczesne technologie pozwalają także na odbywanie szkoleń bez względu na miejsce naszego pobytu. Podczas szkoleń on-line, słyszymy i widzimy wykładowcę, otrzymując wrażenie przebywania się w sali wykładowej na tradycyjnych zasadach. Przykładami takich rozwiązań są platformy Cisco Webex, Adobe Connect. Zajęcia prowadzone za pośrednictwem Internetu, to również sposób na zaoszczędzenie czasu oraz możliwość prowadzenia wykładów z zacisza własnego pokoju. Dodatkowo, organizatorzy takich szkoleń mają możliwość ich nagrywania. To ważne dla osób, które w danym dniu nie mogły brać udziału w zajęciach. Dzięki tej funkcji nie tracą zajęć i mogą je odsłuchać w późniejszym terminie. Nadrabianie materiału przez osoby, które w danych zajęciach nie uczestniczyły odbywa się ze znacznie większą efektywnością.

  • Interaktywna komunikacja

Ciekawym sposobem na zwiększanie interaktywności uczniów i studentów oraz przyspieszenie kontaktu z nauczycielami i wykładowcami jest danie możliwości komunikacji z wykorzystaniem komunikatorów internetowych. Przykładem rozwiązań dla szkół są rozwiązania typu Microsoft Lync czy rozwiązanie Zoom.us. Każdy z tych komunikatorów umożliwia zestawiania połączeń głosowych, czatu, a w przypadku Zoom nawet dużych konferencji wideo i to wszystko bez dużych nakładów kosztowych.

  • Interaktywna tablica

Nowoczesne systemy rozszerzają tradycyjne spotkania w salach wykładowych, ich celem jest zwiększenie efektywności prowadzonych zajęć oraz szkoleń. Prowadzenie wykładów np. za pomocą interaktywnej tablicy tzw. whiteboard np. firmy IPEVO powoduje, że studenci są w stanie przez dłuższy czas skupić swoją uwagę na wykładowcy i przekazywanym materiale niż podczas tradycyjnego wykładu. Szkolenia są  ciekawsze i pozwalają zachować interakcję między prowadzącym a uczestnikiem. Interaktywne tablice to sposób na przekazywanie skutecznych i interaktywnych prezentacji, które wzbogaca się uwagami i prowadzonymi na bieżąco notatkami. Tablice tego typu pozwalają również na swobodne przemieszczanie się samego nauczyciela po sali wykładowej przez co interakcja w czasie zajęć jest na znacznie wyższym poziomie niż w przypadku wykorzystywania tradycyjnych metod.

  • Zdalny dostęp

Prowadzenie zajęć za pośrednictwem prywatnego komputera wykładowcy już dzisiaj nikogo nie dziwi. To pewnego rodzaju standard, który zastąpił popularne do niedawna rzutniki na folie. Technologia stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom i umożliwia zdalną obsługę komputerów za pośrednictwem smartfonu czy też tabletu. Dzięki aplikacji Splashtop wykładowcy mają dostęp do zawartości własnego komputera, którego już nie muszą ze sobą nosić, by wyświetlać przygotowane prezentacje, czy materiały dydaktyczne. Szczególnie użyteczne jest to także w sytuacjach gdzie używamy specjalistycznych aplikacji które niekoniecznie muszą być instalowane na każdym komputerze w szkole.

  • Infrastruktura bezprzewodowa tj. Wi-Fi

Warto przy okazji tych różnorodnych narzędzi wspomnieć o infrastrukturze, która musi być przygotowana na obsługę nowoczesnych urządzeń oraz platform. Infrastruktura to nie cel to tylko podstawa do zbudowania efektywnej komunikacji, dlatego też naszym klientom oferujemy rozwiązania Cisco Meraki do budowy efektywnych sieci w szkołach i uczelniach wyższych. Cisco Meraki daje dostęp do scentralizowanego zarządzania (pulpit jest zawsze dostępny). To łatwa w instalacji i zarządzaniu sieć dająca bogatą funkcjonalność, w tym specjalne funkcje dla szkół.

  • Urządzenia mobilne do nauki

Dodatkowo same urządzenia mobilne powinny pochodzić od dobrego producenta który gwarantuje trwałość tego typu rozwiązań, jak również wysoką jakość. Urządzenia te nie powinny być rozwiązaniem jednorocznym, a powinny służyć uczniowi przez cały okres nauki i zapewniać efektywny dostęp do wiedzy. Obecnie rynek proponuje wiele rozwiązań skierowanych do firm szkoleniowych oraz placówek oświatowych, które chcą oferować swoim studentom elastyczne i wygodne zarówno dla prowadzących oraz uczestników formy zajęć. Nowoczesne rozwiązania, być może początkowo wydają się zbyt innowacyjne, jednak już dziś wyraźnie widać, że wspomagają tradycyjne formy zajęć i zyskują coraz większą aprobatę. Są sposobem na efektywną pracę oraz naukę. Najważniejsze jest, by odkryć potencjał, jaki mają w sobie nowoczesne systemy i urządzenia dla osiągnięcia obustronnych korzyści.

Systemy które zostały wspomniane w tym opracowaniu to:

  1. AirWatch – system zarządzania flotą urządzeń mobilnych w szkole, które są wykorzystywane przez uczniów i nauczycieli
  2. OneDrive – wspólna praca na dokumentach, materiałach dydaktycznych
  3. Cisco Webex, Adobe Connect – rozwiązania do zajęć zdalnych, spotkań
  4. Splastop – rozwiązania zdalnego dostępu do komputerów stacjonarnych, rozwiązania whiteboard na urządzenia mobilne
  5. Zoom.us, Microsoft Lync – komunikatory z opcją wideo, chat, audio
  6. IPEVO – kamery dokumentowe, kamery mikroskopowe, whiteboard, tablica interaktywna, kamery konferencyjne
  7. Cisco Meraki – infrastruktura sieci LAN i WLAN

Greeneris Sp. z o.o. jako przedstawiciel na rynku polskim wszystkich wymienionych producentów jest w stanie zaproponować kompleksowe rozwiązania technologiczne do szkół i uczelni wyższych.

 

Skontaktuj się z nami:

biuro@greeneris.com

tel. +48 22 439 03 20

lub napisz poprzez formularz kontaktowy

[ninja_form id=1]