+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com polish english
Zaznacz stronę
Menu

wirtualny PC

VXI (Virtual eXperience Infrastructure)

Nowoczesne styl pracy powoduje dziś, że pracownicy są coraz bardziej mobilni, niezależni, jak również mający swobodny wybór narzędzi, na których chcą pracować a z drugiej strony świadomi kosztów ponoszonych przez organizacją lub samodzielnie. Dlatego też, większość działów IT staje obecnie przed wyzwaniem umożliwiającym poprawę wydajność pracowników na coraz większej liczbie urządzeń przenośnych w miejscu pracy, jednak nie może się to odbywać kosztem bezpieczeństwa działania firmy. Wirtualizacja desktopów z angielskiego Virtual Desktop Infrastructure (VDI) jest kluczową technologią, która pomaga w adaptacji nowych urządzeń. Poprzez wirtualizację zasobów, można złagodzić kwestie z kompatybilnością urządzeń i bezpieczeństwa, a jednocześnie tworzyć spójne doświadczenie, które zwiększa produktywność użytkownika.

Wirtualizacja desktopów to technologia, która oddziela fizyczną maszynę (komputer) stający najczęściej na biurku użytkownika od systemu operacyjnego i aplikacji na nim występujących. Umożliwia ona wprowadzenie architektury zcentralizowanej typu klient-serwer. Użytkownikowi na biurku pozostaje jedynie mało skomplikowany, niezawodny, umożliwiająca wyświetlanie obrazu terminal a całość oprogramowania zostaje przeniesiona do Centrum Przetwarzania Danych (CPD). Z punktu widzenia biznesowego tworzymy jednolite środowisko pracy z ang. Unified Workspace.

Desktop zostaje umieszczony w środowisku zwirtualizowanym w CPD. Dzięki szybkiemu rozwoju serwerów i ich dużej wydajności, można zainstalować na jednym serwerze fizycznym kilkadziesiąt wirtualnych PC-tów. Najlepsi producenci serwerów w branży są w stanie na jednym serwerze zainstalować ponad 150 wirtualnych „komputerów”.

Firma Cisco, rozszerzyła pojęcie VDI wprowadzając i optymalizując całość rozwiązania również pod obsługę aplikacji multimedialnych tj. głosu i wideo, tworząc w pełni zwirtualizowane rozwiązanie dla biznesu. Dzięki temu pojawił się nowy termin rozszerzający VDI – VXI (Virtual eXperience Infrastructure).

Wprowadzenie modelu, w którym wszystkie zasoby PC-towe są zcentralizowane posiada wiele zalet, oto kilka z nich:

– prostsze, szybsze przygotowanie i wdrażanie nowych stanowisk pracowników (komputerów),

– niższe koszty wdrażania nowych aplikacji, jak również szybka migracja do nowych systemów operacyjnych np. z Windows XP do Windows 7

– zwiększone bezpieczeństwo danych firmowych,

– dłuższy cykl odświeżania infrastruktury stacjonarnego klienta (niezawodne terminale),

– bezpieczny zdalny dostęp do danych,

– większa mobilność pracowników,

– zezwolenie, aby użytkownicy posiadali i użytkowali własne urządzenia,

– redukcja kosztów operacyjnych związanych z utrzymaniem maszyn użytkowników jak również obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej

Niestety jak każda technologia ma ona kilka kwestii kłopotliwych, nad którymi należy się wcześniej zastanowić, oto kilka z nich:

– potencjalny spadek wydajności, może jednak zostać zmniejszony poprzez wykorzystanie sprzętowego wsparcia dla wirtualizacji, optymalizacji przepustowość sieci, wykorzystanie efektywnych protokół komunikacyjnych (np. PCoIP, ICA) i dobranie odpowiednie zasobów,

– potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa, jeśli architektura rozwiązania nie jest odpowiednio przygotowana i zarządzana,

– wyzwania w podłączeniu i utrzymaniu urządzeń peryferyjnych,

– utrzymanie wysokiej niezawodności sieci, budowanie systemów klastrowych,

– złożoność wdrażania i zarządzania VDI, może zostać ograniczona poprzez użycie wcześniej sprawdzonych i dobrze opisanych modelów wdrożeniowych i architektonicznych.

Skontaktuj się z nami:

biuro@greeneris.com

tel. +48 22 439 03 20

lub napisz poprzez formularz kontaktowy

[ninja_form id=1]